Farmaciile Albertsons lansează a doua vaccinare de rapel COVID

La o zi după ce au primit undă verde de la Food and Drug Administration (FDA) și Centers for Disease Control and Prevention (CDC), injecțiile de rapel COVID-19 din a doua rundă au devenit disponibile în farmaciile Albertsons Cos.

Albertsons, cu sediul în Boise, Idaho, a declarat ieri că a doua rundă de amplificare a vaccinurilor Pfizer/BioNTech sau Moderna ARNm COVID-19 pot fi administrate pacienților eligibili la cele 1.722 de farmacii din întreaga țară sub Albertsons, Safeway, Vons, Jewel-Osco, Shaw’s, Bannerele Acme, Tom Thumb, Randalls, United Supermarkets, Pavilions, Star Market, Haggen și Carrs. Pacienții trebuie să aștepte patru luni după ce au primit prima doză de rapel pentru a primi a doua injecție de rapel.

„Ne angajăm să ajutăm să oferim americanilor aflați în situații de risc și familiilor lor acces rapid, convenabil și echitabil la amplificatorul COVID-19”, a declarat Omer Gajial, vicepreședinte executiv pentru farmacie și sănătate la Albertsons Cos., într-un comunicat. „Continuăm să lucrăm în conformitate atât cu CDC, cât și cu departamentele locale de sănătate pentru a ne face partea pentru a ajuta la încetinirea răspândirii COVID-19 și pentru a asigura siguranța comunităților pe care le deservim.”

AlbertsonsAlbertsons_COVID_vaccination_patients.jpg

Până în prezent, Albertsons a declarat că personalul farmaciei a administrat peste 12 milioane de vaccinuri COVID-19 în total.

The CDC recomandat si Autorizat FDA o a doua doză de rapel de vaccinuri ARNm COVID-19 pentru anumite grupuri de populație marți. Pacienții eligibili pentru a primi un alt rapel în baza autorizației de utilizare în caz de urgență includ următoarele:

• Persoane cu vârsta de 50 de ani și peste cel puțin patru luni de la primirea unei prime doze de rapel din orice vaccin autorizat sau aprobat împotriva COVID-19.

• Persoanele cu vârsta de 12 ani și peste cu anumite tipuri de imunocompromis pot primi al doilea rapel Pfizer la cel puțin patru luni după ce primesc o primă doză de rapel. De asemenea, în acest grup sunt incluse persoanele care au suferit transplant de organe solide sau care trăiesc cu afecțiuni considerate a avea un nivel echivalent de imunocompromis.

• Acei cu vârsta de 18 ani și peste cu aceleași anumite tipuri de imunocompromis pot primi al doilea rapel Moderna la cel puțin patru luni după prima doză de rapel

• Adulți care au primit un vaccin primar și o doză de rapel de vaccin Johnson & Johnson COVID-19 cu cel puțin patru luni în urmă.

Clienții eligibili pot primi o a doua vaccinare de rapel COVID mergând la o farmacie Albertsons Cos. participantă sau făcând o programare online la albertsons.com/COVID-19. Compania a spus că, până în prezent, personalul din farmacie a administrat peste 12 milioane de vaccinuri COVID-19 în total.

Au fost administrate aproximativ 3 milioane de vaccinuri COVID Albertsons al treilea trimestru fiscal 2021 s-a încheiat pe 4 decembrie, ceea ce a adus la acea vreme totalul companiei la 11 milioane, a raportat președintele și CEO Vivek Sankaran într-o conferință telefonică cu analiștii.

„Echipa noastră din farmacii continuă să deservească comunitățile noastre cu o gamă largă de servicii, inclusiv vaccinuri împotriva COVID și gripă”, a spus Sankaran în apel.

Săptămâna trecută a început și Albertsons Cos furnizarea de teste moleculare rapide pentru COVID-19 la mai mult de jumătate din cele peste 1.700 de farmacii ale sale, în cadrul unui parteneriat cu firma de tehnologie a sănătății Cue Health. Efectuat de echipa de farmacie a lui Albertsons, serviciul le permite pacienților să primească rezultatele testului COVID de calitate de laborator de la Cue, livrate pe e-mail în 20 de minute.

Potrivit Asociației Naționale a Lanțurilor de Droguri (NACDS), farmaciile au administrat până în prezent peste 234 de milioane de vaccinuri COVID-19, reprezentând două din trei vaccinuri COVID. Peste 46% dintre copiii cu vârste cuprinse între 5 și 11 ani imunizați împotriva COVID și-au primit vaccinul(e) la o farmacie, iar jumătate din locurile de vaccinare COVID din farmacie sunt situate în zone cu vulnerabilitate socială ridicată, a spus NACDS.

„Dovezile actuale sugerează o oarecare scădere a protecției în timp împotriva rezultatelor grave ale COVID-19 la persoanele în vârstă și imunodeprimate. Pe baza unei analize a datelor emergente, o a doua doză de rapel fie a vaccinului Pfizer/BioNTech, fie a Moderna COVID-19 ar putea ajuta la creșterea nivelurilor de protecție pentru aceste persoane cu risc mai mare”, a declarat Peter Marks, directorul Centrului de Evaluare Biologică al FDA și Cercetare. „În plus, datele arată că o doză inițială de rapel este esențială pentru a ajuta la protejarea tuturor adulților de efectele potențial severe ale COVID-19. Așa că cei care nu au primit doza inițială de rapel sunt încurajați să facă acest lucru.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *