Asistent universitar, Departamentul de Biologie Experimentală job cu UNIVERSITATEA MASARYK

Departament: Catedra de Biologie Experimentală – Facultatea de Științe
Termen limita: 3 aprilie 2022
Data de început: negociabil
Tipul postului: cu normă întreagă
Câmpul muncii: Știință și cercetare | Educație și școlarizare

Decanul Facultății de Științe, Universitatea Masaryk anunță un concurs deschis pentru acest post profesor asistent pentru Secția Fiziologie Animală și Imunologie

La locul de muncă: Departamentul de Biologie Experimentală, Secția de Fiziologie Animală și Imunologie, Facultatea de Științe, Universitatea Masaryk din Brno, Republica Cehă
Tip de contract: post temporar cu contract pe 3 ani (cu posibila prelungire), academic
Ore de lucru: 1,0 FTE (angajare cu normă întreagă de 40 de ore pe săptămână)
Data de începere așteptată: negociabil
Număr de poziții deschise: 1
Termen limita: 03.04.2022
Profil de cercetător UE: R2

Despre locul de muncă

Universitatea Masaryk este a doua universitate ca mărime din Republica Cehă, cu zece facultăți, peste 5000 de angajați și peste 30 000 de studenți.

Ffacultatea de stiinte MU, un deținător mândru al Premiului de excelență în cercetare în domeniul resurselor umane al Comisiei Europene, este o facultate orientată spre cercetare, care oferă educație universitară (programe de licență, masterat și doctorat) strâns legată atât de cercetarea primară, cât și de cea aplicată și de predarea în liceu a următoarelor: științe: Matematică, Fizică, Chimie, Biologie și Științe ale Pământului. Suntem cea mai productivă unitate științifică a Universității Masaryk, generând aproximativ 40% din rezultatele cercetării UM.

Departamentul de Biologie Experimentala – Secția Fiziologie Animală și Imunologie la Facultatea de Științe MU este un loc de muncă modern, complet echipat, unde grupurile individuale de cercetare sunt angajate în cercetare la toate nivelurile – de la molecule și celule la nevertebrate și oameni; de la cercetarea de bază până la aplicarea rezultatelor în biomedicina umană și veterinară.

Descrierea postului

Sarcini cheie:

  • Cercetare independentă în domeniul biologiei dezvoltării și al embriologiei experimentale cu activitate de publicare activă și obținerea de sprijin independent de grant de cercetare.
  • Înființarea grupului propriu de cercetare
  • Predare în cadrul disciplinelor programului de studii de master în domeniul biologiei dezvoltării și embriologiei experimentale.
  • Îngrijire profesională pentru un organism model pentru studiul biologiei dezvoltării (Danemarca rerio), inclusiv colectarea de embrioni și manipularea genetică a acestora în scopuri de cercetare și predare.

Abilități și calificări

Solicitantul trebuie să aibă:

  • Doctorat absolvit în domeniul biologiei moleculare sau celulare, fiziologiei animalelor, biologiei dezvoltării, embriologiei etc.
  • Experiență practică cu reproducerea, manipularea și utilizarea experimentală a organismului model Danemarca rerio.
  • Experiență profesională străină în domeniul biologiei dezvoltării de cel puțin 3 ani în ultimii 5 ani.
  • Experiență verificabilă în obținerea de proiecte de grant
  • Publicarea în reviste de prestigiu ca prim sau corespondent va fi considerată ca un avantaj
  • Cunoașterea metodelor moderne de biologie a dezvoltării (manipulări genetice în Danemarca reriomicroscopie avansată, experiență practică în utilizarea metodelor de secvențiere cu o singură celulă etc.) vor fi considerate un avantaj
  • Abilitatea de a preda atât în ​​limba cehă/slovacă, cât și în limba engleză.

Informale întrebări despre poziție poate fi trimis la Prof. Mgr. Vitezslav Bryja, Ph.D., e-mail bryja@sci.muni.cz, telefon +420 549 49 3291.

Noi oferim

  • Muncă interesantă, independentă și responsabilă într-un mediu universitar prestigios.
  • Echipa profesionista si mediu de lucru placut.
  • Posibilitate de educație ulterioară și dezvoltare profesională.
  • Contract 3 ani cu posibilitate de prelungire ulterioara.
  • Program de lucru flexibil și birou la domiciliu ocazional pentru a sprijini nevoile personale în compatibilitatea cu familia și cariera
  • Beneficii angajaților precum 8 săptămâni de concediu plătit pe an, contribuție la asigurări de pensie, o indemnizație financiară de masă, prânzuri în cantinele MU, card Multisport, vaccinări gratuite, cursuri de limbi străine la reducere, reducere la cinema universitar, oferta exclusivă de tarif mobil de la Vodafone, grup de îngrijire a copiilor-Campus
  • Oportunitate de a lucra și de a trăi într-un oraș modern și dinamic (pentru mai multe informații despre costul vieții, puteți consulta Numbeo)
  • Oficiul Internațional al Personalului vă oferă asistență pentru mutarea dumneavoastră în Brno

Procesul de aplicare

Cererea va fi trimis online până la 3 aprilie 2022 printr-o aplicație electronică, Vă rugăm să găsiți referința la aplicația electronică la începutul și la sfârșitul reclamei.

Candidatul va furniza următoarele:

  • CV structurat cu informatii:
    • privind rezultatele științifice obținute (de exemplu, activități de publicare, proiecte științifice anterioare etc.),
    • despre practica pedagogică anterioară,
    • privind cooperarea internațională în domeniul respectiv, apartenența la comitete profesionale etc.,
    • despre premiile primite în cadrul comunității profesionale.
  • Scrisoare de intenție cu un plan de activități științifice și de cercetare pentru următorii 3 ani (max. 1 A4).
  • Numele și datele de contact ale a cel puțin 2 referințe.
  • Copie după diplomă de doctor.

După ce ați trimis cererea cu succes, veți primi un e-mail automat de confirmare de la jobs.muni.cz.

Procesul de selecție

Cererile primite vor fi analizate cu atenție, în conformitate cu principiile Cartei UE și ale Codului pentru Cercetători. Criterii de selecție: (i) îndeplinirea cerințelor de calificare descrise mai sus, (ii) toate documentele necesare furnizate.

Dacă nu vă contactăm în termen de 10 zile lucrătoare de la data limită de aplicare, înseamnă că am selectat alți candidați care îndeplinesc cerințele pentru poziție.

Candidații selectați vor fi invitați la un interviu personal sau online.

Politica de recrutare a facultăților (OTM-R) poate fi văzută aici.

Facultatea de Științe, Universitatea Masaryk este un angajator cu șanse egale. Susținem diversitatea și ne angajăm să creăm un mediu incluziv pentru toți angajații. Vizitați pagina noastră de carieră.

Așteptăm cu nerăbdare vești de la tine!