Gillibrand anunță planul de a reduce prețurile medicamentelor în vizita la farmacia lui Marra din Cohoes – Oneida Dispatch

COHOES, NY – Senatorul american Kirsten Gillibrand a vizitat Farmacia Marra din Cohoes pentru a-și anunța pachetul de politici de reducere a prețurilor medicamentelor eliberate pe bază de rețetă, „Gillibrand Prescription for Lower Drug Prices” și a împins liderii Congresului să ia măsuri pentru reducerea prețurilor medicamentelor. Alături de primarul Cohoes, Bill Keeler, deputatul John McDonald și directorul adjunct al Consiliului de acțiune senior din New York StateWide, Gail Myers, Gillibrand a subliniat principiile pachetului de lege, care ar ajuta la abordarea costului ridicat al medicamentelor eliberate pe bază de rețetă.

„În timp ce națiunea noastră își revine din pandemie, prețurile medicamentelor rămân inacceptabil de ridicate, ceea ce pune o povară financiară grea pentru adulții în vârstă și familiile din Cohoes și din întreaga țară”, a spus Gillibrand, membru al Comitetului pentru îmbătrânire.

„Eu lansez planul „Gillibrand Prescription for Lower Drug Prices” pentru a oferi un cadru pentru reducerea prețurilor la medicamente. De la combaterea creșterii prețurilor la importul de medicamente la prețuri accesibile din Canada și până la a permite Medicare să negocieze prețurile medicamentelor, acest plan ne va ajuta să reducem costurile pentru nenumărați americani”, a explicat Gillibrand.

„Într-o comunitate a clasei muncitoare precum Cohoes, accesul la medicamente eliberate pe bază de rețetă la prețuri accesibile nu este o problemă de politică teoretică pentru dezbatere, este o problemă de masă de bucătărie care trebuie rezolvată. Oamenii nu ar trebui să aleagă între a plăti pentru mâncare sau a umple o rețetă, dar o fac”, a remarcat Keeler.

„Suntem recunoscători pentru conducerea senatorului Gillibrand în munca de a găsi soluții care să protejeze sănătatea tuturor celor din comunitatea noastră, în special a celor mai vulnerabili vârstnici ai noștri pentru care medicamentele eliberate pe bază de rețetă sunt adesea esențiale, dar prea scumpe”, a adăugat Keeler.

„Mulțumesc senatorului Gillibrand pentru că a susținut legislația în Congres pentru a aborda accesibilitatea prescripțiilor”, a comentat McDonald III, RPh.

„În calitate de farmacist și legiuitor de stat, înțeleg obstacolele și modul în care costul ridicat al rețetelor îi afectează pe membrii comunității noastre. Voi continua să pledez la nivel de stat pentru o legislație care să îmbunătățească sistemul nostru actual și să apreciez parteneriatul colegilor noștri federali în această problemă”, a adăugat McDonald III, RPh.

„Vârstnicii din New York sunt îngrijorați că își pot permite primele Medicare și costurile medicamentelor eliberate pe bază de rețetă. Suntem încântați să fim alături de senatorul Gillibrand astăzi, deoarece a auzit aceste preocupări și știe că securitatea economică pentru toți locuitorii din New York include beneficii de îngrijire a sănătății care le satisface nevoile”, a remarcat Gail Myers, director adjunct, Consiliul de acțiune senior din New York StateWide.

„Îi mulțumim pentru că a lucrat pentru a crește eligibilitatea veniturilor la 200% FPL pentru Programul de economii Medicare și subvenția pentru venituri mici/Ajutor suplimentar cu costurile medicamentelor eliberate pe bază de rețetă. Această măsură va pune banii înapoi în buzunarele înscrișilor la Medicare cu venituri mai mici și îi va ajuta să își facă rost de bani. Important este că eforturile ei de a domina prețul costurilor medicamentelor eliberate pe bază de rețetă prin alte metode, inclusiv eliminarea interdicției de a negocia prețurile Medicare, vor fi transformatoare pentru anii următori și vor fi o ușurare pentru toți new-yorkezii”, a adăugat Myers.

Piesele de bază ale „Prescripție Gillibrand pentru prețuri mai mici ale medicamentelor” sunt:

  • Reimaginați asistența financiară pentru Medicare. Legislație pentru crearea Programului de asistență pentru costuri Medicare, un program nou, simplificat, pentru a oferi asistență cu primele din partea A și partea B din Medicare și partajarea costurilor pentru persoanele cu venituri mici. Acest lucru ar reimagina asistența financiară pentru Medicare Partea A, Partea B și Partea D. Legislația ar extinde și eficientiza, de asemenea, administrarea programului de ajutor suplimentar pentru a oferi asistență premium și de partajare a costurilor persoanelor eligibile cu venituri mici cu Medicare Partea D.
  • Examinați creșterea prețurilor de marcă. Legislație care ar nivela piața pentru americanii care achiziționează medicamente eliberate pe bază de rețetă prin legarea prețului din Statele Unite la prețul mediu din Canada, Regatul Unit, Franța, Germania și Japonia.
  • Împuterniciți Medicare să negocieze prețurile medicamentelor. Un proiect de lege care îndrumă Secretarul pentru Sănătate și Servicii Umane să negocieze prețuri mai mici pentru medicamentele eliberate pe bază de prescripție medicală în conformitate cu partea D Medicare.
  • Importați medicamente la prețuri mai mici din Canada. Legislație care permite pacienților, farmaciștilor și angrosilor să importe medicamente sigure și accesibile din Canada și din alte țări importante.
  • Extindeți subvențiile pentru persoanele în vârstă care locuiesc în teritoriile SUA. Legislație care ar face beneficiarii Medicare din teritoriile SUA, cum ar fi Puerto Rico, eligibili pentru programul de subvenție pentru venituri mici din partea D Medicare. Conform legislației actuale, beneficiarii Medicare cu venituri mici din Puerto Rico și alte teritorii ale SUA nu sunt eligibili pentru subvențiile din partea D Medicare. Acest program, cunoscut sub numele de „Ajutor suplimentar”, oferă subvenții federale pentru a ajuta persoanele în vârstă cu venituri mici cu primele lunare și alte costuri de buzunar pentru medicamentele eliberate pe bază de rețetă.

Conform legislației actuale, secretarului HHS îi este interzis să negocieze prețuri mai mici la medicamente în numele beneficiarilor din partea D Medicare. În schimb, alte programe guvernamentale, cum ar fi Medicaid și Departamentul pentru Afacerile Veteranilor (VA), au voie să negocieze. Potrivit unui raport recent al Oficiului pentru Responsabilitate Guvernamentală, Medicare a plătit de două ori mai mult pentru aceleași medicamente pe bază de rețetă decât VA în 2017.

În 2020, cinci dintre cele mai mari companii farmaceutice din SUA au realizat profituri de aproape 45 de miliarde de dolari. În același an, în mijlocul unei crize duble de sănătate publică și economică, producătorii de medicamente au crescut prețurile la peste 860 de medicamente eliberate pe bază de rețetă cu 5%, în medie. În 2020, costul mediu anual al terapiei pentru medicamentele de specialitate utilizate pe scară largă a fost de peste 84.000 USD. Acesta este de aproape trei ori venitul mediu pentru persoanele care beneficiază de Medicare și de peste patru ori și jumătate față de prestația medie de pensie de securitate socială.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *